3D laserskening

o 3D laserskeningu / 3D laserskening na našich projektech /
výčet skenovaných lokality / odkazy


Podobnou revoluci, jakou před časem v geodézii znamenalo masivní využívání laserových dálkoměrů, výpočetní techniky, nebo GPS prožíváme v současné době znovu, díky zavádění nových skenovacích technologií. Tzv. 3D laserscan je zásadním mezníkem i v oblasti dokumentace v oblasti památkové péče. 3D laserscan byl prostřednictvím firmy GEODIS a.s. poprvé na archeologickém výzkumu v České republice vyzkoušen v roce 2003 na výzkumu v ulici Pánské v Brně. Aplikaci tohoto zařízení v terénu považujeme za největší revoluci v dokumentaci historických památek a archeologických nálezů v posledních desetiletích.

O laserskeningu
  • Laserskening je moderní metoda pořizování přesné dokumentace prostorově složitých objektů, jako jsou fasády historických budov, průmyslové provozy a zařízení, konstrukce, nebo podzemní prostory, štoly a tunely.
  • Hlavními přednostmi laserového skenování je velká hustota naměřených dat v krátkém časovém intervalu, možnost použití i za snížené viditelnosti a vysoká přesnost získaných dat.
  • přesnost paprsku je řádově 5 - 20 mm
  • Laserová data mohou být doplněna o data pořízená digitální kamerou a výstupem tak mohou být velmi realistické prostorové vizualizace měřených objektů.

Aplikace 3D laserskenu na projektech naší společnosti

Téměř dva roky spolupráce s firmou GEODIS a.s. ukázaly především budoucí možnosti této zcela přelomové formy dokumentace. Prozatím bylo naskenováno celkem 10 lokalit - především nálezy v rámci archeologických výzkumů, sklepní prostory a v jednom případě i část hradu. Vzhledem k nákladnému software a hardware určenému ke zpracování skenů, chápeme tyto první pokusy především jako vklad do budoucna, kdy bude jednodušší data vyhodnocovat, zvláště v případech kdy již naskenované lokality neexistují. Dalším počítačovým zpracováním máme na mysli např. převedení do CADu (např. Microstationu) a následné pořizování nárysů, řezů, půdorysů, průmětů atd.. 3D sken je v oblasti památek také jedinečným východiskem při rekonstrukci a modelaci již neexistujících objektů (měšťanských domů, Bran, hradeb, hradů atd.). Zcela nevyužité jsou v současnosti možnosti na poli popularizace archeologie a památek vůbec. Společnost Archaia Brno se proto chce i v dalších letech věnovat dalšímu využití a metodice zpracování v oblasti památkové péče.

Výčet lokalit skenovaných v rámci naší společnosti

Brněnské výzkumy:
Pánská, Česká 10, Zelný trh 17, Kopečná 43, Jakubské náměstí - kostel sv. Jakuba, Moravské náměstí 6,
Moravské náměstí park - pozdněgotická brána, Božetěchova FEI VUT v Králově poli

Mimobrněnské akce: Lipnice nad Sázavou, Náměstí republiky v Praze

Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

05. 05. 2024 – Lenka Sedláčková – zobrazit

Tak jako každý rok, i letos na jaře započala rekonstrukce teplovodní sítě. Oproti loňskému roku, kdy jsme se pohybovali v širším okolí Mendlova náměstí, se nyní naše pozornost přesunula o něco jižněji, do pravobřežní části řeky Svratky... Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

05. 05. 2024Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

28. 04. 2024Neznámý hrnčíř ze Starého Brna

23. 04. 2024Článek v Industrial Archaeology Review

23. 04. 2024Svratecký náhon na Starém Brně

23. 04. 2024Archeologická expozice v želivském klášteře

21. 03. 2024První jarní úroda

21. 03. 2024Pravěké a raně středověké osídlení ve Veselí nad Moravou

21. 03. 2024Kachel vyobrazením Albrechta II. Habsburského a jeho ženy Alžběty Lucemburské s

21. 03. 2024Objev roku 2022 na Hradišti sv. Hippolyta ve Znojmě!