5th International Symposium on archaeological mining history

Mining archaeological Research Interdisciplinary Methodology
5th International Symposium on archaeological mining history, Freiberg, Saxony – Germany 2010

Edited by Jacquo Silvertant MA
Valkenburg aan de Geul/Freiberg 2010
ISBN 978-90-79491-09-4
Copyright 2010, Institute Europa Subterranea Valkenburg a/d Geul


Předmluva John R. van Schaik (předseda Institutu Europa Subterranea)

Od 21. do 25. května 2010 se v německém Freibergu konalo již páté mezinárodní symposium archeologie a dějin hornictví. Ve městě s 800 let starou tradicí hornictví, jakým Freiberg je, se potřeba interdisciplinárního výzkumu jeví naprosto zřejmou. Toto výroční symposium bylo zorganizováno pod záštitou hornické jednoty Himmelfahrt Fundgrube ve spolupráci s Institutem Europa Subterranea. Hlavní téma setkání znělo montánně archeologický výzkum – interdisciplinarita a metodologie. Vědecké příspěvky se sešly téměř z celé Evropy: Anglie, Německo, Česko, Itálie a Nizozemí. Opět se na stránkách sborníku IES prokázalo, že s montánní minulostí se lze setkat takřka v každém koutě Evropy, takže se jen potvrdila podstata a principy, na nichž byl samotný Institut Europa Subterranea před třemi lety založen. Ukazuje se, že toto každoroční setkání navštěvuje stále větší počet badatelů, výzkumných organizací, specialistů v oboru archeologie a zástupců různých orgánů, kteří sdílejí zaujetí a zájem o výzkum a záchranu našeho dědictví v podobě pozůstatků starého hornictví.
Na těchto symposiích bývá každoročně představeno velké množství interdisciplinárních výzkumných projektů, o nichž se zároveň disku-tuje. Mezi delegáty a partnery naléhavost těchto diskusí stoupá o to víc na významu, čím více již tak nemnohé montánní památky minulosti poměrně rychle mizí. Jak se zdá, veřejnost se spíše zabývá svou přítomností nebo budoucností, než aby se zabývala dějinami a dědictvím své minulosti. A pokud už lze v tomto směru zaznamenat zájem veřejnosti, dotýká se zpravidla hlavně památek z industriálního období, které jsou stále patrné a pro zájemce o takovou montánní historii samozřejmě dobře uchopitelné a přístupné. Ve srovnání s montánními památkami industriální či postindustriální éry, je nesrovnatelně těžší rozpoznat hodnotu pozůstatků po starém hornictví z antiky či stře-dověku. I proto je studium a výzkum starého hornictví natolik odlišné, vyžadující interdisciplinární přístup. Podobně jako při sestavování mosaiky, kdy skládáním mnoha kamínků dostaneme celkový obraz, musí se i při montánním výzkumu starého hornictví na sestavení barvitého obrazu minulosti podílet celé spektrum přírodních a společenkých věd. Jsou to zejména archeologie, geologie, geomorfologie, mineralogie, historie, báňská technologie, paleografie, dějiny umění, speleologie či hydrogeologie. Interdisciplinární přístup je zkrátka základem pochopení věci. Ověřený postup, který byl vyvynut a rozšřen, využívá interdisciplinárního výzkumu pro potvrzení hypotéz a je při dalších příležitostech v posledních letech následně vylepšován.
Cílem symposia v roce 2010 bylo nabídnout platformu pro diskusní fórum aktivním badatelům, kteří mají zájem vyměňovat si navzájem své znalosti a zkušenosti s výzkumem starého evropského hornictví a s ochranou montánních památek v historických hornických regio-nech. Vedle toho bylo přáním setkání samozřejmě presentovat dějiny hornictví a výsledky výzkumu ve světle nových či zdokonalených výzkumných metod stávajících. Jakkoliv jsou však pravidelná symposia, setkání či probíhající terénní výzkumy jistě potřebné, stále je to málo k vytvoření širšího a obecnějšího povědomí o nutnosti sdílet zodpovědnost za ochranu a zachování hitorických hornických památek. Ruku v ruce s tím je to pak samozřejmě rozvoj našich odborných vědomostí, který je oním důležitým momentem pro zprostředkování výsledků naší práce veřejnosti formou vzdělávání, výuky a publikační činnosti. Není tedy žádnou nadsázkou, budu-li tvrdit, že vědecké publikování výzkumných výsledků přispívá k širšímu pochopení a docenění našeho starého hornictví u široké veřejnosti.
Jak se ukazuje, téma starého hornictví skutečně pozvolna nalézá sluchu na řadě universit, u samospráv a příslušných nestátních institucí. S těmi posledně jmenovanými se pravděpodobně budeme střetávat v diskusích o významu a hodnotě montánních památek a o způsobech a možnostech jejich zachování. V tomto smyslu a ve smyslu zprostředkování znalostí a vědomostí bude IES i nadále s radostí poskytovat pro takovou diskusi prostor.

volně přeložil P. Hrubý

Obsah sborníku v PDF...

Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

05. 05. 2024 – Lenka Sedláčková – zobrazit

Tak jako každý rok, i letos na jaře započala rekonstrukce teplovodní sítě. Oproti loňskému roku, kdy jsme se pohybovali v širším okolí Mendlova náměstí, se nyní naše pozornost přesunula o něco jižněji, do pravobřežní části řeky Svratky... Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

05. 05. 2024Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

28. 04. 2024Neznámý hrnčíř ze Starého Brna

23. 04. 2024Článek v Industrial Archaeology Review

23. 04. 2024Svratecký náhon na Starém Brně

23. 04. 2024Archeologická expozice v želivském klášteře

21. 03. 2024První jarní úroda

21. 03. 2024Pravěké a raně středověké osídlení ve Veselí nad Moravou

21. 03. 2024Kachel vyobrazením Albrechta II. Habsburského a jeho ženy Alžběty Lucemburské s

21. 03. 2024Objev roku 2022 na Hradišti sv. Hippolyta ve Znojmě!